ثبت‌نام در سایت
رابطه جنسی مطمئن تر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

کاهش آسیب های جنسی
برخی از مردم این موضوع جدی را که حتی بیماری های کشنده، عفونت هایی مثل HIV، هپاتیت و دیگر بیماری های قابل انتقال مقاربتی می تواند به راحتی از طریق رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل شود نمی دانند.
کاهش خطر نامی است که به روند کاهش ریسک رابطه جنسی داده شده است. اگر نمی خواهید از انجام رابطه جنسی به طور کلی صرف نظر کنید، کاهش خطر می تواند مواردی را برای داشتن یک فعالیت جنسی امن تر پیشنهاد دهد.
داشتن رابطه جنسی مطمئن تنها روندی برای محافظت در برابر عفونت های جدیدی مانند HIV نیست. این امر برای کسانی که به HIV+ مبتلا هستند هم حائز اهمیت است.


زوجی که هر دو HIV+ داشته اند نیز باید برای جلوگیری از ابتلا به سایر بیماری های مسری مقاربتی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند، امنیت و سلامت فعالیت های جنسیشان را مد نظر قرار دهند.
داشتن رابطه جنسی مطمئن احتمال ابتلا به بیماری های مسری حاد که در برابر مصرف داروهای HIV بدن را مقاوم کرده به گونه ای که داروها دیگر تاثیر مناسبی نخواهند داشت را کاهش می دهد.
هر فعالیت جنسی که با ترشحات جنسی و یا خون همراه شود درصدی ریسک به همراه دارد. رابطه جنسی مطمئن یعنی در این فعالیت ها همیشه از محافظ استفاده کنید.
محافظ ها، کاندوم، سدهای دندانی( مربعی نازک از جنس لاتکس) و حتی دستکش لاتکس را شامل شده و تا حد قابل ملاحظه ای خطر را کاهش می دهد.
اگرچه استفاده از محافظ ها بهترین و امن ترین راه کاهش خطر است، ولی برخی از زوج ها تمایلی به استفاده از آن ها ندارند. اگر شما نیز مایل به استفاده از محافظ نیستید، هنوز راه هایی برای کاهش خطر به شما پیشنهاد می شود.

تمرین یک رابطه جنسی مطمئن
گاهی اوقات شروع رابطه جنسی مطمئن تر توام است با تشخیص اینکه پرخطرترین فعالیتی که انجام می شود چیست و چگونه می شود میزان خطر را کاهش داد.
در ادامه این مقاله نکاتی در این رابطه بیان شده است که از پر خطرترین فعالیت ها به سمت کم خطرترین آن ها ادامه پیدا می کند.

رابطه جنسی دخولی(در مقعد یا واژن):
این نوع رابطه جنسی پرخطرترین نوع شناخته شده است. برای این نوع رابطه حتما از کاندوم لاتکس و روان کننده های پایه سیلیکون یا آب برای جلوگیری از پاره شدن کاندوم استفاده کنید. هرگز از روان کننده های پایه روغنی در این نوع رابطه استفاده نکنید، زیرا خطر پاره شدن کاندوم یا درآمدن آن را افزایش می دهد. اگر به هر دلیل قصد ندارید از کاندوم استفاده کنید، سعی کنید با استفاده از مقدار زیادی مواد روان کننده، اصطکاک را کاهش داده و از ایجاد خراش های بسیار کوچک و ترشح آب در واژن، مقعد یا آلت مردانه جلوگیری کنید. روان کننده های پایه سیلیکونی ماندگاری و اثر طولانی تری نسبت به نوع پایه آب دارند. به این دلیل که شما از کاندوم استفاده نمی کنید از روان کننده های پایه روغنی نیز می توانید استفاده کنید.
از ریختن مایع منی در بدن با بیرون کشیدن آلت مرد پیش از ارضا شدن، جلوگیری کنید.

رابطه جنسی دهانی:
تحقیقات بسیار زیادی وجود خطر در این نوع رابطه را اگرچه بسیار کم، نشان داده اند. برای کاهش خطر حتی در رابطه دهانی نیز برای شریک مرد از کاندوم لاتکس استفاده کنید و اگر قصد استفاده از کاندوم را ندارید، پیش از ارضا شدن مرد، آلت او را از دهان خود خارج کرده و با دست به ارضا شدن او کمک کنید، هرگز مایع منی را قورت نداده و آن را از دهان خود تف کنید و با یک دهان شویه دهان خود را شستشو دهید.
اگر قصد استفاده از کاندوم را ندارید، اجازه ندهید مایع منی یا ترشحات واژن در دهان شما نگه داشته شود. از داشتن رابطه جنسی واژنی بدون محافظ در زمان عادت ماهیانه به دلیل تماس با خون خودداری کنید.
بهداشت بد دهانی(لثه های در حال خونریزی، زخم ها، مشکلات لثه) می تواند رابطه جنسی دهانی را خطرناک تر کند. به جای مسواک زدن و تحریک لثه ها دقیقا پیش از رابطه جنسی یک برگ نعنا را مدت کوتاهی بجوید.

تماس جنسی با دست:
بریدگی به وسیله کاغذ یا دیگر خراش های باز بر روی پوست می تواند دست ها در برابر عفونت آسیپ پذیرتر کند.
استفاده از دستکش لاتکس می تواند شما را در رابطه جنسی به وسیله دست ها با واژن یا مقعد محافظت کند. استفاده از روان کننده های پایه آب یا سیلیکون روی دستکش لذت مضاعفی به شریک شما خواهد داد.

نکاتی دیگر برای داشتن رابطه جنسی مطمئن تر در مواردی که از سلامت شریک خود آگاه نیستید:
فرکانس دخول را محدود کرده و به جای آن رابطه بدون دخول را امتحان کنید. برای مثال: خود ارضایی همزمان دو نفر برای شریک مقابل
همیشه توجهات پزشکی لازم را برای هر نوع عفونت یا مشکلات سلامتی در ناحیه تناسلی اعمال کنید.نوع نگاه شما به رابطه جنسی:
سعی کنید نوع بینش خود را که تمرین رابطه جنسی امن تر کاری مشکل است را تغییر دهید. چیزی که به آن فکر می کنید بر آنچه بدان عمل می کنید تاثیر مستقیم دارد.

تفکر: ما یک بار رابطه جنسی محافظت نشده داشته ایم پس برای استفاده از کاندوم دیگر دیر شده است.
تفکر درست: هرگز خیلی دیر نیست! درست است که داشتن یک بار رابطه جنسی محافظت نشده نیز خطرناک است، اما به یقین خطر آن به اندازه داشتن صد بار رابطه محافظت نشده نیست.

تفکر: رابطه مطمئن تر بدون لذت خواهد بود.
تفکر درست: راه های زیادی وجود دارند که می توان به یک رابطه جنسی مطمئن نیز لذتی بی اندازه بخشید.

تفکر: من در هنگام برقراری رابطه با کاندوم، هیچ احساسی ندارم.
تفکر درست: زمان آن است که مارک کاندومی را که از آن استفاده می کنید را تغییر دهید. دریافت کاندوم رایگان از خانه های بهداشت یا خرید نوع ارزان تر آن ها از داروخانه ها، شاید توجیه اقتصادی داشته باشد ولی احتمالا لذتی که باید را از استفاده از آن ها در حین رابطه نمی برید. بنابر این از کاندوم های مرغوب که بسیار نازک و مقاوم بوده و گرما و حس را به خوبی منتقل می کنند استفاده کنید.

تفکر: شریک جنسی من استفاده از کاندوم را رد می کند.
تفکر درست: چه طور با کسی که حاضر است زندگی شما را به مخاطره اندازد احساس راحتی می کنید؟
این یک موضوع بسیار جدی به نظر می رسد! آیا در مورد این رابطه هرگز با یک مشاور مشورت کرده اید؟

تفکر: نمی توانم به شریک جنسی خود پیشنهاد دهم تا تست بدهیم. ما زمان زیادی با هم بوده ایم و شاید این پیشنهاد برای او به منزله توهین تلقی شود.
تفکر درست: در مورد مطرح کردن این عمل به عنوان نشانه ای از عشق چه طور؟ "تو می دانی که من واقعا دوستت دارم و ما مدتی با هم بوده ایم ولی هرگز تست HIV نداده ایم. از این تفکر که ممکن است من تو را در معرض هر نوع خطری قرار دهم متنفرم و نمی توانم این رابطه را حتی با احتمال بسیار کم آسیب رساندن به یکدیگر تحمل کنم. چرا از انجام یک تست ساده که منجر به آسودگی خیالمان خواهد شد اجتناب کنیم؟"

در نظر داشته باشید که مهم ترین راه برای داشتن رابطه جنسی مطمئن هوشیاری ذهن است. پس از داشتن رابطه جنسی در زمانی که تحت تاثیر مصرف الکل یا مواد مخدر هستید صرف نظر کنید. ارتباط در این شرایط بیشترین خطر را به همراه دارد.

 

 

 

 

 
---------