ثبت‌نام در سایت
گفتگو با شریک جنسی خود درباره کاندوم مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

استفاده از کاندوم های مخصوص بانوان یا آقایان هر دو قسمت مهمی از داشتن روابط جنسی مطمئن به حساب می آیند.

استفاده ی درست و همیشگی از آن ها منجر به جلوگیری از انتقال ویروس HIV، بیماری های واگیردار مقاربتی و بارداری های ناخواسته می شود. انتخاب شما برای استفاده از کاندوم نشان دهنده ی این امر است که شما برای سلامتی خود و شریک (شریک های) جنسیتان اهمیت قائل هستید.

 

 

کاندوم و HIV

تحقیقات نشان می دهند که یکی از موثرترین راه های جلوگیری از شیوع ایچ آی وی و دیگر بیماری های مقاربتی استفاده از کاندوم ساخته شده از جنس لاتکس و پلاستیک می باشد. بعضی مطالعات نشان می دهند که استفاده از کاندوم  در بین 2 شریک جنسی یکی با HIV+ و دیگری با -HIV می تواند تا %98 از خطر ابتلا به بیماری جلوگیری کند و وی همچنان HIV- بماند. گرچه کاندوم فقط برای جلوگیری از ویروس HIV مورد استفاده قرار نمی گیرد.

برای افرادی با HIV+ استفاده از کاندوم باعث جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی می شود که می تواند باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن آن ها شود.

اگر هر دو شریک مبتلا به ایچ آی وی مثبت هستند روابط جنسی مطمئن امکان ابتلا به مشکلات دیگر این بیماری که نسبت به داروهای HIV مقاومت نشان می دهند را کاهش می دهد.

 

مزایای استفاده از کاندوم

روابط جنسی با کاندوم نیز می تواند بسیار لذت بخش باشد. میزان نگرانی شما از انتقال بیماری های مقاربتی و بارداری ناخواسته را کم می کند که در نتیجه روابط جنسی لذت بخش به همراه آرامش خاطر خواهید داشت. همچنین موقعیت بسیار خوبی برای اضافه کردن تنوع به زندگی جنسی شما فراهم می کند، با صحبت کردن درباره خواسته های خود ایجاد اعتماد و نزدیکی بیشتر با شریک خود ایجاد کنید.

به هرحال اگر شما عاشق شریک جنسی خود هستید و یا حتی دیگر تمایلی به دیدن آن شخص را ندارید استفاده از کاندوم بخش مهمی از مراقبت از خود و سلامتیتان را تشکیل می دهد. از آن جایی که بر اساس شکل ظاهری افراد نمی توان تشخیص داد وی مبتلا به بیماری های واگیردار مقاربتی است و همچنین این امکان وجود دارد که شخصی از ابتلاء خود به این بیماری ها اطلاعی نداشته باشد پس مراقبت همیشگی از خود، حائز اهمیت می باشد.

 

اطلاع از آنچه در بازار موجود است و روش استفاده

دو نوع کاندوم وجود دارد: کاندوم مخصوص آقایان و کاندوم مخصوص بانوان. اکثر کاندوم های آقایان از جنس لاتکس ساخته شده اند و بعضی هم از جنس پلی یورتان (یک نوع پلاستیک) و یا پوست گوسفند. کاندوم های ساخته شده با پوست گوسفند فقط از حاملگی پیشگیری می کند و از انتقال بیماریهای واگیردار مانند تب خال واژینال، هپاتیت بی، و هپاتیت سی جلوگیری نمی کند. فقط کاندوم های لاتکس و پلاستیک ازانتقال بیماری های مقاربتی واگیردار و HIV جلوگیری می کند.

کاندوم های آقایان در اشکال، اندازه، سایز، رنگ و حتی اسانس های مختلف موجود است. بطور کلی گران نیستند (متوسط 10000تومان برای یک بسته 12 عددی) و در داروخانه ها، سوپرمارکت ها فابل دسترسی هستند. بعضی اوقات در مراکز سلامت، کلینیک ها و سازمان های خدماتی ایدزبصورت رایگان ارائه می شوند. همچنین کاندوم ها به گونه ای هستند که قابل حمل بوده و شما همیشه می توانید با در اختیار داشتن آن ها خود را مصون نگه دارید. بسیار مهم هست که کاندوم ها را از گرما به دور نگه داشته و همیشه تاریخ انقضای آن را نیز چک کنید. امکان پارگی در کاندوم هایی که در مقابل گرما بوده و یا قدیمی اند بسیار زیاد است.

کاندوم های بانوان از پلی یورتان  یا نیتریل (رابر) ساخته شده و می توان آن را قبل از انجام آمیزش جنسی داخل واژن قرارداد. کاندوم بانوان مانند یک کیسه با یک حلقه ارتجاعی در ته هر دو طرف آن می ماند. حلقه در قسمت بسته آن وارد واژن می شود و دهانه رحم را می پوشاند.حلقه دیگر خارج ازدهانه واژن قرارگرفته و تا حدودی لبه های خارجی واژن را می پوشاند. به طور معمول ، کمی از کاندوم های مردانه گرانترند و در برخی داروخانه ها قابل دسترسی هستند. بعضی اوقات در مراکز سلامت، کلینیک ها و سازمان های خدماتی ایدز بصورت رایگان ارائه می شوند.

کاندوم های زنانه  به دلایل مختلف انتخاب بسیار عالی محصوب می شوند: ساعت ها قبل از برقراری رابطه ی جنسی می توانید آن را داخل سازید، کنترل درآوردن یا نصب آن نیزبا خود شماست و هنگامی که شریک شما از کاندوم مردانه استفاده نمیکند، می توان از آن استفاده نمود.  (استفاده نکردن او از کاندوم مردانه می تواند  به دلایل مختلفی از جمله ذکر این مطلب که او نمی تواند لذت ببرد و یا اینکه کاندوم می تواند عامل زود انزالی بشود، باشد).

 

 

روان کننده ها

در شرایط استفاده از روان کننده های پایه آب، حتی رابطه جنسی مطمئن تری هم می توانید داشته باشید. روان کننده های مانع پارگی کاندوم شده و باعث جلوگیری از ایجاد خراش واژن، مقعد و یا آلت در حین رابطه می شوند.

بهرحال حتی اگر هم از کاندوم های آغشته به روان کننده استفاده می کنید، استفاده از روان کننده پایه آب می تواند مفید باشد زیرا گاهی مایع روان کننده کاندوم ها کافی نمی باشد.

وقتی از کاندومهای لاتکس اسفاده می کنید فقط از روان کننده با پایه ی آب و یا با پایه سولیکونو استفاده کنید. از روان کننده هایی که بر پایه روغن مانند وازلین و کریسکو و کره شیا و یا روغن بچه  می باشند استفاده نکنید چون باعث درآمدن کاندوم می شوند.

ماندگاری روان کننده های سیلسکونو بیش تر از روان کننده های پایه ی آب می باشد. روان کننده ها در کل احساس بهتری نسبت به کاندوم القا می کنند. مدل ها و نام های تجاری مختلفی برای این محصولات با اسانس و حالت های متفاوت در بازار هستند. بعضی از آن ها از موادی ساخته شده که باعث گرم شدن و "ایجاد حس بیشتر"می شوند.

 

آمادگی جهت گفتگو درباره ی کاندوم

حتی اگر شما به کاندوم دسترسی داشته باشید و از نحوه استفاده از آن با خبر باشید، متقاعد کردن شریکتان می تواند کاری بسیار حساس باشد.

صحبت کردن سر این موضوع می تواند بسیار مشکل و عجیب باشد مخصوصا در لحظات بسیار حساس قبل از برقراری رابطه جنسی! در نظر گرفتن نکاتی مانند عقیده شخصیتان و رویکرد فرهنگیتان نسبت به روابط جنسی، کاندوم و کلا روابط،  قبل از صحبت بر سر موضوع کاندوم با شریکتان می تواند بسیار یاری بخش باشد. مادامی که بدانید برایتان چه مسائلی اهمیت دارند و قصد انجام چه کاری را با شریک جنسی خود دارید و یا ندارید، بیان این جور مطالب برایتان آسان تر خواهد شد.

گاهی اوقات  بحث درباره ی روابط جنسی و کاندوم برای زنان و دختران به دلایل زیر مشکل است:

 • در روابطشان با مرد احساس قدرت نمی کنند؛ اگر شما به لحاظ رفع نیاز خوراک، مسکن، مالی، امنیت و عاطفی به شریک مرد خود وابسته هستید، ممکن هست برای مراقبت از سلامتی خود و یا برای شناساندن نیازهای جنسیتان احساس ضعف کنید.
 • ممکن است این طرز تفکر وجود داشته باشه که دخترهای خوب "نه" نمی گویند.
 • اغلب فکر می کنند که زنان در این موقعیت حق اظهار نظر برای حفاظت از خود را ندارند.
 • احساس ناراحتی از صحبت درباره ی روابط جنسی. بعضی وقت ها به دلیل عدم اطلاعات و یا اصلا به خاطر این دلیل ساده که صحبت سر این مسائل که بسیار شخصی و حساس به حساب می آید می تواند عجیب باشد.
 • ترس از شنیدن نه! اگر احساس کنید که شریکتان شما را ترک کند و یا شما وقتی در این باره با او صحبت کنید احساس حقارت به شما یا او دست بدهد.
 • ترس از عکس العمل خشن شریکتان اگر احساس خطر/تهدید دارید.

در بعضی از فرهنگ ها مشکلات بیشتری برای صحبت درباره ی کاندوم وجود دارد. در برخی جوامع زنان "خوب" کسانی هستند که درباره روابط جنسی صحبت نمی کنند و در حین برقراری رابطه بی تفاوت (بی احساس/بی واکنش) باقی می مانند و نسبت به وفاداری شریک خود شک نمی کنند. همچنین بحث سر موضوع  روش های مختلف جلوگیری برای داشتن سکس مطمئن در جامعه ای که در آن از زن این توقع می رود که بچه دار شود و توانایی او برای حامله شدن ارزش محسوب می شود بسیار سخت است. به همان اندازه برای زن مبتلا به HIV+ صحبت سر موضوع داشتن روابط جنسی مطمئن برای داشتن بچه ی سالم نیز مشکل است.

صرف نظر از اینکه در چه کشور و فرهنگی زندگی می کنید، باید به خاطر داشته باشید که شما باید مورد احترام قرار گیرید واز سلامتی خود مراقبت و حفاظت نمایید.

اگر شما خود را یک همسر، زن شاغل، مادر، نان آور و یا یک دوست در نظر می گیرید سلامتی شما یک سرمایه برای خودتان، خانوادتان و جامعه ی شما محسوب می شود.

از راه های موثر دیگر آن است که با آمادگی از قبل عکس العملی درست در این شرایط داشته باشید. برای این کار می توانید این موقعیت ها را با یک دوست مرور و تمرین کنید .

 

چند نکته درباره چگونه صحبت کردن با شریکتان:

حالا که شما اطلاعات کافی درباره ی خودتان و انواع مختلف کاندوم دارید برای یک گفتگوی روراست (صادقانه) آماده اید. صحبت درباره ی نیازهایتان می تواند به بهتر شدن رابطه شما در تخت خواب و خارج از آن کمک کند.

زمانی را برای صحبت انتخاب کنید که برنامه ای برای داشتن رابطه جنسی در آن لحظه با شریک خود ندارید. وقتی که زمان گفتگو فرا می رسد به شریک خود بگویید که دلیل صحبت درباره کاندوم این است که شما برای سلامت خود و سلامت وی اهمیت قائل هستید. صادقانه  به او بگویید که با کاندون و بدون کاندوم قصد چه کاری را دارید. از شریک خود بپرسید که درباره این شرایط چه فکری می کند. به گونه ای خلاق به این موقعیت بنگرید تا نیازهای هردو بر طرف شود.

اگر شریک شما میگوید که نمی خواهد از کاندوم های مردانه استفاده کند شما هنوز موارد زیر را برای انتخاب دارید:

 • به او در نحوه استفاده از یک کاندوم مردانه کمک کنید و یا خود از کاندوم زنانه استفاده کنید.
 • به او بگویید که بدون کاندوم رابطه جنسی برقرار نمی کنید.
 • راه های دیگر لذت های جنسی را امتحان کنید: مانند ماساژهای فرحبخش و یا خود ارضایی همزمان


از خود مراقبت کنید

چه شما HIV مثبت باشید و چه منفی، استفاده از کاندوم یک تمرین همیشگی است که هربار در رابطه جنسی باید از آن استفاده کنید. لیست زیر نکاتی است که چگونه استفاده از آن ها می تواند به رابطه جنسی راحتتر و آرامتر بیانجامد:

 • درباره اینکه از کسی بخواهید از کاندوم استفاده کند فکر کنید. جملاتی که می خواهید استفاده کنید را با یک دوست تمرین کنید تا زمانی که بخواهید آن ها را بگویید آماده باشید.
 • با خود کاندوم به همراه داشته باشید تا در موقعیت لازم همیشه حاضر باشید.
 • تمرین کنید! قبل از یک رابطه جنسی نحوه استفاده و خارج کردن کاندوم مردانه را تمرین کنید. می توانید برای تمرین از اشیا با ساختار شکلی مشابه استفاده کنید. همچنین داخل و خارج کردن کاندوم زنانه را امتحان کنید و ببینید وقتی در جای درست خود قرار میگیرد چه احساسی دارید.

به هرحال صحبت درباره رابطه جنسی مطمئن خصوصا وقتی که تازه با یک نفر آشنا شده اید می تواند سخت باشد. ممکن هست که نگران باشید که شریک خود و یا کسی که می تواند شریک شما در آینده باشد را از دست بدهید. گرچه، مراقبت از سلامتی و امنیت خود و شریکتان باید از اولویت های اولتان باشد. حتی اگر اولین بار برای بیان خواسته ی خود مشکل دارید، از کوشش دست نکشید. در تمام لحظات سلامتی و سالم بودن شما ارزش احترام و حفاظت را دارد.

اطلاعات ارائه شده در این وبسایت فقط برای اهداف آموزشی بوده و به عنوان جایگزین مراقبت های پزشکی، درمان و شناسایی بیماری نمی باشد. پیشنهاد ما به شما برای تصمیم گیری های درست پزشکی مشاوره با درمانگر و پزشک متخصص است.

 
---------