ثبت‌نام در سایت
سوء مصرف مواد و اعتیاد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد مشکلاتی جدی برای سلامتی بسیاری از مردم از جمله کسانی که حامل ویروس اچ ای وی هستند ایجاد می کند.

موسسه ملی سوء مصرف مواد در آمریکا گزارش داد که در سال 2010 حدو د 7 درصد آمریکاییان – تقریبا 18 میلیون نفر- از الکل سواستفاده می کردند یا معتاد به آن بودند. در سال 2011 بیش از 5 در صد زنان و دختران آمریکایی مشکلی در رابطه با سواستفاده از مواد یا اعتیاد داشتند.

 

 

سازمان بهداشت جهانی who گزارش می دهد که سواستفاده از الکل  هر سال منجر به مرگ 2.5 میلیون نفر در سراسر جها ن می شود و بیش از 15 میلیون نفر از مواد مخدر به درستی استفاده نمی کنند در سراسر جهان حدود 16 میلیون معتاد تزریقی وجود دارد که یک پنجم آن ها ممکن است حامل ویروس hiv  باشند.

اگر شما معتاد به مصرف ماده ای هستید  مهم است که اعتیاد و سواستفاده از مواد را شناخته  و بدانید در صورت نیاز به کمک چه کاری می توانید انجام دهید .

 

این اصطلاحات به چه معنی هستند؟:

دانستن اینکه منظور افراد از" استفاده از مواد"  " سواستفاده از مواد" ، " وابستگی" و " اعتیاد" چیست مهم است.

مواد : وقتی که کلمه "مواد" با کلمات " استفاده" یا "سو استفاده " به کار می رود عموما به چیزهایی مثل داروهای  نسخه ای ، داروهای بدون نسخه، مواد مخدر، الکل و تنباکو  اشاره می کند. آنچه که بین این مواد مشترک است آنست که آن ها موجب تغییر حال فیزیکی و  یا عاطفی ما می شوند.

 

استفاده از مواد

استفاده از یک ماده به معنای وارد کردن آن ماده در بدن به شکلی نظیر (بلعیدن، خوردن، نوشیدن، کشیدن ....وتزریق ) می باشد. برخی از نمونه های رایج استفاده از مواد شامل نوشیدن یک لیوان شراب، از بینی بالا کشیدن کوکایین، مصرف یک قرص ضد اضطراب تجویز شده، کشیذن یک سیگار یا تزریق اندکی هرویین می باشد.

 

سوء استفاده از مواد

این اصطلاح برای توصیف الگویی از مصرف مواد است که موجب مشکلات جدی و یا عوارض منفی در زندگی مصرف کننده می شود. این مشکلات شامل مواردی نظیر سر کار یا به مدرسه نرفتن، مشکلات قانونی، درگیری با خانواده یا دوستان واستفاده از مواد در شرایط خطرناک مثل رانندگی می شود.

 

وابستگی

این لغت برای توصیف عادت کردن بدن به یک ماده خاص به کار می رود. گاهی اوقات بدن به یک ماده عادت می کند به طوری که مقدار بیشتری از آن ماده لازم است تا تاثیر داشته باشد. این پدیده وابستگی فیزیکی نامیده شده و به معنای آنست که قطع ناگهانی مصرف آن ماده احتمالا باعث بروز عوارض ترک مواد می شود. اگر ماده ای برای تسکین ناراحتی های  عاطفی استفاده شود ممکن است موجب وابستگی عاطفی نیز بشود. اغلب موادی که موجب وابستگی فیزیکی می شوند را اعتیادآور می نامند.

 

اعتیاد

این لغت برای اشاره به استفاده از موادی به کار می رود که شامل از دست دادن کنترل (استفاده غیر ارادی) تداوم استفاده علیرغم نتایج زیانبخش و انکار (خودداری از پذیرفتن مشکل ) می شود. امروزه اعتیاد به عنوان یک بیماری مزمن سیستم پادش و انگیزه مغز شناخته می شود. استفاده مداوم از مواد روانگردان می تواند موجب تغییر ترکیب شیمیایی و الکتریکی مغز ما شود. به بیان دیگر اعتیاد تنها به دلیل آنکه شخص فاقد قدرت اراده است اتفاق نمی افتد.

 

مثل هر بیماری دیگر آسیب پذیری نسبت به بیماری اعتیاد از شخصی به شخص دیگر فرق میکند. عوامل مختلفی وجود دارند که میتوانند شما را در معرض خطر سوء استفاده از الکل و مواد مخدر یا اعتیاد به آنها قرار دهند:

 • وجود اعتیاد یا سوء استفاده از الکل و مواد مخدر در خانواده
 • داشتن سن کم در زمان استفاده از الکل یا مواد مخدر برای بار اول
 • وجود آسیب روانی، سوء استفاده، خشونت یا عدم توجه در سنین کودکی
 • وجود مشکلات روحی مانند اضطراب و افسردگی

 

استفاده از مواد و HIV

استفاده از چیزهایی مانند الکل مواد مخدر و داروهای تجویزی چه ربطی به HIV دارند؟ نخست آنکه استفاده از این مواد احتمال ابتلا به HIV را به روش های زیر افزایش می دهد. برای بسیاری از مردم برقراری ارتباط جنسی همراه با مصرف الکل و استفاده از مواد مخدر است. وقتی که افراد تحت تاثیر مواد مخدر یا الکل هستند احتمال بیشتری دارد که تصمیمات اشتباه گرفته و رابطه جنسی بدون کاندوم برقرار کنند. همچنین استفاده کنندگان از مواد مخدر احتمال بیشتری دارد که برای تهیه مواد یا پول آن دست به تن فروشی (با یا بدون کاندوم) زنند. در سال ۲۰۱۰ استفاده از مواد مخدر تزریقی (IDU) مسئول یک هشتم موارد ابتلای جدید به HIV در میان زنان آمریکایی آفریقایی تبار و یا اسپانیولی زبان بوده است. در همان سال در میان زنان سفید پوست IDU مسئول یک چهارم موارد جدید ابتلاء به HIV بوده است.

همچنین استفاده از مواد مخدر و الکل موجب بروز مشکلاتی برای افرادی که حامل ویروس HIV هستند می شود. وقتی که شما تحت تاثیر مواد مخدر و الکل هستید احتمال بیشتری دارد که داروهای HIV خود را به موقع مصرف نکنید. این کار موجب کاهش مقدار دارویی می شود که شما برای سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدنتان و مقاومت در برابر مواد مخدر به آن نیاز دارید.

یکی از کارکردهای کبد شکستن داروها و سمومی است که وارد بدنتان می شود. اگر شما از داروهای HIV – به ویژه Protease inhibitors(PIs)  و non-nucleoside reverse transcriptase inhibitiors(NNRTIs) – استفاده می کنید و همزمان الکل یا مواد مخدر مصرف می کنید داروهای HIV شما برای جذب توسط کبد ناچار به رقابت با مواد مخدر یا الکل مصرفی شما می شوند. در نتیجه جذب داروهای HIV شما و هرماده دیگری که استفاده می کنید ممکن است زمان بیشتری طول بکشد. این به این معناست که ممکن است مقادیر بیش از حدی از یکی یا هردوی آن ها در خون شما وجود داشته باشد. داشتن مقدار بیش از حد داروی HIV در بدن می تواند آثار جانبی جدی و حتی تهدید کننده روی سلامت شما داشته باشد. به همین ترتیب مصرف بیش از حد مواد مخدر داروهای تجویزی یا الکل میتواند منجر به مرگ شود.

در آخر سواستفاده از مواد نقش مهمی در خشونت های خانوادگی بازی می کند. از آن جا که خشونت با تصمیم گیری ضعیف و خطر مرتبط است، زنان در معرض خشونت، از عواقب بیشتری رنج می برند. این عواقب شامل احتمال خطر بیشتر برای ابتلا به HIV و مصرف نامنظم داروهای آن می شود.

 

چگونه می توان دانست که شما مشکلی در ارتباط با استفاده از مواد دارید؟

میلیون ها نفر از انسان ها از مواد به شکل کنترل شده و امن استفاده می کنند. بااین وجود بسیاری از افراد به سختی می توانند تشخیص دهند که استفاده آن ها از مواد مشکل زا یا مضر شده است. در اینجا سوالاتی وجود دارند که به شما در تشخیص اینکه آیا شما در حال سواستفاده از مواد هستید کمک می کند:

 • آیا تاکنون احساس نیاز به کم کردن مصرف الکل یا موادتان را داشته اید؟
 • آیا تاکنون کنترل خود بر مقدار، طول مدت استفاده و زمان مصرف الکل یا موادتان را از دست داده اید؟
 • آیا اکنون برای داشتن همان اثر قبلی الکل یا مواد بیشتری مصرف نمی کنید؟
 • آیا شما برای فرار از دست مشکلات خود یا کنار آمدن با آن ها به دفعات بیشتر الکل یا مواد مصرف نمی کنید؟
 • آیا شما نیاز دارید که برای کسب توانایی اجتماعی، بدست آوردن اعتماد بنفس یا کمتر خجالتی بودن به طور منظم از الکل یا مواد دیگر استفاده کنید؟
 • آیا شما استفاده خود از الکل یا مواد دیگر را پنهان می کنید؟
 • آیا تاکنون دیگران با مورد سوال و انتقاد قرار دادن استفاده شما از مواد شما را آزارده اند؟
 • آیا هزینه مصرف مواد  شما رو به افزایش است؟
 • آیا استفاده شما از مواد مشکلاتی برای فعالیت های روزانه شما ایجاد می کند (مثلا افت تحصیلی، از دست دادن کار یا افت کیفیت آن، مشکلات در روابط با دوستان یا اعضای خانواده)؟

اعتیاد و سواستفاده از مواد کمتر به میزان یا تعداد دفعات استفاده از آن مربوط می شود و بیشتر به اینکه آیا آن مواد مشکلی در زندگی شما ایجاد می کنند یا نه بستگی دارد. اگر مصرف الکل یا استفاده از مواد مخدر موجب مشکلاتی برای شما می شوند در این صورت نیاز به کمک دارید.

 

آنچه ازدست شما بر می آید:

برای بسیاری از کسانی که درگیر سوء استفاده ار مواد یا اعتیاد هستن تشخیص وجود مشکل، اولین گام در راه سلامتی و بهبود است. این گامی است که قدرت و شجاعت زیاد می طلبد. گام بعدی یعنی تصمیم به ایجادیک تغییر نیز نیازمندهمین قدرت و شهامت است.

خبر خوب آن است که با حمایت و درمان، تغییر، شدنی است.

راه های درمان مختلفی برای اعتیاد به الکل و مواد مخدر وجود دارد و یک راه  واحد برای همه مردم بهترین راه نیست. برای بعضی ها، خوددرمانی  وگروه درمانی، بهترین راه حل است. برای سایرین، ممکن است درمان یا بازپروری تحت نظر یک پزشک، ضروری باشد.

داروهایی نظیر bupenorphine (suboxone,subutex)  و متادون نیز که می توانند تحمل عوارض ترک را آسان نموده و میل به مواد را از بین ببرد، برای بسیاری از معتادین بخش مهمی از فرایند درمان را تشکیل می دهد.

اینکه چه درمانی مناسب شماست بستگی به عوامل بسیاری داشته و باید با نیازها و شرایط شما همخوانی داشته باشد .همچنین مهم است که هنگامی که برای اعتیاد خود تحت درمان هستید برای هر مسئله جسمی و روحی دیگر نیز از متخصصین مربوطه کمک بگیرید.

هر روش درمانی را که شما انتخاب کنید، این بسیار مهم است که مورد حمایت قرار بگیرید. بهبود می تواند یک جاده طولانی وصعب العبور با موانع و چالش های بسیار باشد .اگر شما کسانی را داشته باشید که به آن ها تکیه کنید، کسانی که شما را تشویق کرده، راهنمایی کنند و به تعهدی که شما به بهبود زندگی خود دارید کمک کنند، حتمال موفقیت خود را افزایش می دهید این حمایت می تواند از جانب دوستان  و اعضای خانواده، همکیشان، پزشکان وپرستاران، دیگر معتادان  در حال بهبود، و درمانگران یا مشاوران صورت گیرد.

 

 

 

 


 

همکاران مهمانی که در ترجمه این مقاله همکاری داشته اند:

زهره یوسف زاده، اعظم رفیعی، کتایون خیرآبادی، پریسا موسی زاده


 

 

 

 

 

 

 

 
---------