ثبت‌نام در سایت
تست HIV مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

آیا جواب آزمایش HIV شما مثبت شده است؟
اینکه شما یک فرد HIV + تشخیص داده شوید شاید بدترین خبرممکن در دنیا باشد. در این شرایط داشتن حس عصبانیت، ترس، به هم ریختگی، شک شدن، افسردگی و هر احساس منفی دیگری کاملاً طبیعی است.

حساسیت طبیعی:
اولین قدم برای عبور از این شرایط آن است که بدانیم همه این احساسات در برخورد با چنین پیش آمدی کاملأ طبیعی هستند و سرکوب کردن آن ها در از بین بردنشان کمکی نخواهد کرد. به خود اجازه دهید احساسات درونیتان نمود پیدا کرده حتی در صورتی که احساس آرامش بیشتری می کنید گریه کنید!
عصبانیت، ترس و ناراحتی احساساتی هستند که بیشتر افرادی که به بیماری های سخت مبتلا می شوند تجربه می کنند. شما در حال مواجه شدن با یک بیماری سخت یا حتی مرگ هستید، شاید از اینکه ممکن است بزرگ شدن فرزندانتان را نبینید احساس ترس کنید. بله! در آغاز به نظر می رسد آزمایش مثبت HIV یعنی مرگ! ولی حقیقت این است که حتی پس از این اتفاق نیز زندگی ادامه دارد و مردم زیادی در جهان با وجود ابتلا به ایدز از یک زندگی کامل و سالم بهره می برند.
شاید تصور کنید که به خاطر آسیبی که دیده اید کسی شمارا دوست نخواهد داشت یا شاید خودرا مقصر بدانید و بارها از خود بپرسید چه طور ممکن است اجازه داده باشم چنین اتفاقی برای من بیفتد؟! زیاد به خودتان سختگیری نکنید. احساس گناه و شرم را از خود دور کرده و خودتان را ببخشید. به یاد بیاورید که شما همچنان همان فردی هستید که پیش از ابتلا به ایدز بوده اید و به همان اندازه قادرید عشق بورزید و عشق و محبت دیگران را دریافت کنید و این یعنی همه چیز!

مددجویی:
مبتلا شدن به HIV آغاز درگیری های جدید است. به خودتان فرصت دهید و فکر نکنید که باید سریعأ به همه اطلاع دهید. اجازه ندهید ترس از قضاوت دیگران شمارا منزوی کرده و اشتیاق برقراری ارتباط با دیگران را از شما بگیرد.
اگر گفتگو با خانواده و دوستان برای شما دشوار به نظر می رسد به یک انجمن بیماران HIV+ مراجعه کنید.
در سال های اخیر بیماران مبتلا به ایدز مشتاقند تا مثل قبل با دیگران صحبت کنند و این از منزوی شدن آن ها جلوگیری می کند. انجمن ها و سازمان های بسیاری در جهت حمایت از بیماران مبتلا به ایدز(ASOS) وجود دارند که در آن جا قادر هستید با افراد بی غرض صحبت کنید. به انجمن ها وتشکل هایی ملحق شوید که دیگر بیماران HIV نیز در آن جا حضوردارند به این ترتیب احساس ترس در شما از بین خواهد رفت و درمی یابید که تنها نیستید.بهتر است بدانید:
باوجود آنکه تشخیص داده شدن به ایدز ناراحت کننده است ولی بهتر است بدانید درصورتی که شما از این مسئله آگاه شوید می توانید تا حد امکان از پیشرفت بیماری خود جلوگیری کرده و با مصرف دارو به نزدیکترین فاصله از سطح کیفی زندگی مردم سالم بازگردید. مهمترین مسئله در داشتن درمان و مراقبت های پزشکی مفید آن است که یک درمانگر مناسب و آگاه انتخاب کنید پس به یک پزشک متخصصHIV مراجعه کنید.
تحقیقات نشان داده است میانگین عمر بیمارانی که تحت نظر پزشک متخصص HIV قرارداشتند بسیار بیشتر از دیگر بیماران است زیرا روش های درمانی بسیاری برای تحت کنترل نگاه داشتن HIV وجود دارد. درحال حاضر بیش از ۲۰ نوع دارویHIV وجود دارد. درمانگر شما تشخیص خواهد داد که چگونه داروها را به راحتی و با تأثیرگذاری بیشتر و عوارض جانبی کمتر مصرف کنید. مصرف این داروها به بیماران +HIV اجازه داده است که عمری طولانی و یک زندگی سالم داشته باشند. شما باید باکسب اطلاعات و همکاری درمانگر متخصص خود بهترین راه درمان را انتخاب کنید. اما همواره در رابطه با اطلاعاتی که از منابع دیگر می گیرید دقت داشته باشید و صحت آن ها را با درمانگر خود یا دیگر مراجع قابل اطمینان مطرح کرده و از صحت آن ها اطمینان حاصل کنید.
به یاد داشته باشید معجزه ای درکار نیست، در صورتی که اطلاعاتی آن قدر خوب به نظر می رسدکه نمی توانید باورش کنید شاید اصلأ درست آن است که باور نکنید چون احتمالأ اطلاعاتی غلط است.

زنان و HIV:
توتنها نیستی! فقط در ایران درحدود بیست هزار بیمار مبتلا به ایدز شناسایی شده است که این عدد بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی آمار واقعی را باید هفت تا هشت برابر این عدد در نظر گرفت که از این تعداد حدود 7.6 % زن هستند. در دنیا این عدد به حدود سی و سه میلیون نفر زن و مرد می رسد.
انجمن های زیادی برای حمایت و دادن آگاهی به شما وجود آمده اند. درخود ماندن روند درمان شما رابسیار سخت تر خواهد کرد. بهترین ایده این است که با مردم درارتباط باشید و تنها درصورتی که آن ها با شما با خشم و تحقیر برخورد کردند از آن ها فاصله بگیرید. با فرزندانتان به جای امنی بروید و با کسی صحبت کنید که به ایشان اعتماد دارید. فضایی مثبت و حمایتگر دراطراف خود بسازید.

یک شروع تازه:
مبتلا شدن به HIV یعنی تغییرزندگی، اکنون که شما این موضوع را می دانید در نظر داشته باشید که این امکان وجود داشت که هرگز از ابتلایتان به این بیماری خبردارنشوید، بنابراین یاد بگیرید که چگونه به خود به عنوان فردی که با ایدز زندگی می کند نگاه کنید نه یک مجرم یا محکوم. پس باید بیاموزید که چگونه اطلاعات کافی کسب کرده، تحت درمان یک درمانگر متخصص قرار بگیرید و این بیماری را در وجود خودتان مدیریت کنید.
ابتلا به یک بیماری سخت می تواند آغاز تغییرات مثبت درزندگی شما باشد. خیلی از مردم در چنین شرایطی تلاش می کنند زندگی بهتری بسازند مثلأمصرف الکل یا سیگار را ترک می کنند. به همان اندازه که تشخیص این بیماری جدی است دلایل بسیاری وجود دارد که شما را به داشتن یک زندگی کامل و سالم امیدوار کند. پس هرگز در وجود خود و در رویاهایتان متوقف نشوید. تا آن زمان که نفس می کشید هستی در خدمت شماست تا از آن بهره بگیرید.

 
---------