ثبت‌نام در سایت
رابطه جنسی دهانی و ریسک واقعی آن مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شانس انتقالHIV از فردی + به فردی – به نوع رابطه میان آن ها بستگی دارد. HIV به راحتی از طریق رابطه جنسی واژنی یا مقعدی بدون کاندوم و همچنین به اشتراک گذاشتن وسایل تزریق منتقل می شود.
رابطه جنسی دهانی ریسک بسیار کمتری نسبت به موارد بالا دارد اگرچه بدون ریسک هم نیست. همچنین احتمال دارد از این طریق به بیماری های مقاربتی دیگری مانند سفلیس، تپخال و سوزاک نیز مبتلا شوید.

مطالعات بر میزان ریسک واقعی
با وجود ریسک بسیار پایین این رابطه افرادی مبتلا شده از این طریق گزارش شده اند. بسیار دشوار است که در روند تحقیقات میزان ریسک واقعی مشخص شود. گرفتن اطلاعات خیلی دقیق و واضح از کسانی که در تحقیق شرکت کرده اند و سپس تعیین آن که آیا رابطه جنسی دهانی به تنهایی منجر به انتقال ویروس HIV شده است بسیار پیچیده و دشوار است و در اغلب موارد افراد فقط رابطه دهانی نداشته اند. بر این اساس مطالعات بین 1-8 درصد احتمال بر امکان انتقال ویروس HIV از طریق رابطه جنسی دهانی را گزارش کرده است. اگرچه این احتمال بسیار پایین است اما واقعیت آن است که همان مقدار کم وجود دارد.

نکاتی برای داشتن رابطه جنسی دهانی مطمئن تر
رابطه جنسی دهانی خطر بیشتری خواهد داشت اگر شما یا شریکتان به STD درمان نشده، عفونت های دهانی (خونریزی لثه ها، زخم، ...) مبتلا باشید یا یکی از افراد مایع خارج شده از اندام تناسلی خود را پس از ارضا شدن یا ترشحات در حین را بطه را در دهان دیگری بریزد.
 • رابطه جنسی دهانی نداشته باشید اگر شما یا شریکتان به بیماری در ناحیه دهان، لثه و یا تپخال مبتلا هستید.
 • اگر مورد خاصی دیدید و شریکتان گفت که بر اثر گاز گرفتگی، داغی، آب و هوا، حساسیت یا لباس ایجاد شده است، تا زمانی که مورد توسط متخصص بررسی نشده به این گفته اطمینان نکنید.
 • از جرم گیری یا مسواک زدن که ممکن است سایش یا خراش در دهانتان ایجاد کند درست پیش از رابطه جنسی بپرهیزید و به جای آن از دهان شویه یا خوش بو کننده های نعنایی استفاده کنید.
 • از بلعیدن ترشحات پیش و پس از ارضا شدن و مایعات منی مردانه یا ترشحات واژنی جدا بپرهیزید.
 • از رابطه طولانی دهانی، به اجبار، با فشار و عمیق بپرهیزید.
 • برای برقرار کردن این نوع رابطه با یک شریک مرد از کاندوم استفاده کنید. ( انواع بدون لوبریکانت) کاندوم های طعم دار گزینه های بهتری هستند.
 • برای برقرار کردن این نوع رابطه با یک شریک زن از محافظ های دهانی یا کاندوم های مخصوص این کار استفاده کنید. محافظ های دهانی مربع و از جنس لاتکس هستند، مقداری روان کننده پایه آب در یک طرف آن بمالید سپس کاندوم یا محافظ را روی آلت تناسلی بکشید به طوری که سطح آغشته به روان کننده به طرف زیر باشد. حالا بین دهان شما و آلت تناسلی یک محافظ بسیار نازک وجود دارد. برخی از مردم از کیسه های نگهداری مواد غذایی برای این کار استفاده می کنند، اگرچه این کار برای جلوگیری از سرایت تپخال مفید بوده است ولی دلیلی علمی برای کار آمد بودن آن در مورد جلوگیری از انتقال وجود ندارد.
 • از انجام رابطه جنسی دهانی در زمان عادت ماهیانه به دلیل تماس با خون به شدت بپرهیزید.
 • از محیط دهان و دندان خود به خوبی مراقبت کنید، داشتن بیماری های دهانی و انجام رابطه جنسی دهانی می تواند خطرناک باشد.

اگر از سلامت خود یا شریکتان اطمینان ندارید می توانید انتخاب های دیگری داشته باشید:
 • ماساژ و خود ارضایی دونفره را امتحان کنید.
 • از ویبراتورها استفاده کنید. در صورتی که این وسیله را با شخص دیگری به اشتراک می گذارید باید از کاندوم استفاده کنید.
همه‌ی انواع رابطه جنسی با فرد مبتلا به HIV خطر انتقال را به همراه دارد. اگرچه این خطر در رابطه محافظت نشده دهانی بسیار کمتر از نوع محافظت نشده ی رابطه واژنی یا مقعدی است اما وجود عفونت در دهان و ریختن مایعات جنسی در دهان این خطر را بیشتر می کند.

تفکرات غلط و موهومات راجع به HIV بسیار خطرناک می باشند. این تفکرات غلط می توانند باعث ترس شما از چیزهایی شوند که خطرناک نیستند و یا باعث شوند در مورد چیزی که واقعاً خطرناک است احساس خطر نکنید.
بنابراین بسیار مراقب باشید! زیرا افرادی که با اطلاع به نظر می رسند ممکن است اطلاعات غلطی در اختیار شما قرار دهند. پس اگر سؤالی راجع به HIV داشتید، حتماً با یک پزشک وسازمان های مربوطه تماس حاصل نمائید.
 
---------