ثبت‌نام در سایت
افسردگی در زنان HIV+ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

مطالعات نشان می دهد که زنان دو برابر مردان مستعد افسردگی هستند. در حالی که دقیقا مشخص نیست چرا زنان بیش از مردان افسرده می شوند اما دلایلی هست که می توان آن ها را دخیل دانست. مثلا درصد بالای افسردگی در زنان سرپرست خانوار با این توجیه که معمولا زنان به آن اندازه که از دیگران مراقبت می کنند مراقب خود نیستند. موارد دیگر نظیر نداشتن درآمد کافی، تحصیلات پایین، حمایت اجتماعی ناکافی، محدودیت های فرهنگی اجتماعی و بیشتر سواستفاده های جسمی و جنسی هستند.


افسردگی در زنان HIV+
زنانی که با HIV زندگی می کنند بسیار بیشتر از اقشار دیگر مستعد افسردگی هستند. با وجود آنکه بسیاری از زنان مثبت زندگی طولانی و با کیفیتی دارند اما شنیدن خبر ابتلا به HIV می تواند تمام زندگی یک فرد را دستخوش تغییر کند. افراد در این شرایط احساس غرق شدگی، از دست رفتگی، نداشتن کمک و قادر نبودن به مقابله با شرایط را دارند. دیگران از آینده خود و مطرح کردن این موضوع با دیگران می هراسند. لکه ی ننگی که این زنان احساس می کنند می تواند به انزوای اجتماعی بینجامد. افسردگی تمام این احساسات را در بر می گیرد. برخی زنان عوامل استرس زای قوی دیگری نیز در زندگی خود دارند، مانند تبعیض نژادی، فقر، خشونت یا تک والدینی بودن که می تواند منجر به افسردگی شده و تشخیص HIV در فرد نیز می تواند به این بار افزوده و به سادگی افسردگی را تشدید کند.

 

تحقیقات نشان می دهد که رابطه عمیقی میان افسردگی و کاهش سلامت در مبتلایان به HIV وجود دارد. مخصوصا زنان افسرده مثبت که بی تفاوتی مانع اهمیت دادن به رژیم داروییشان شده و بیماری در آن ها به سرعت رشد می کند. اگر شما در حالت افسردگی باشید ممکن است دز دارو را اشتباه کنید یا آن را با غذای اشتباه در وقت اشتباه بخورید. مرتب نخوردن دارو بدن را در مقابل دارو مقاوم کرده و تاثیر آن را کم می کند که می تواند منجر به کم شدن تعداد سلول های CD4 و افزایش بار ویروسی شود. حتی در زنان مثبت با بار ویروسی یکسان احتمال مرگ در زنان افسرده در مقایسه با آن هایی که افسرده نیستند یا علائم خفیفی دارند دوبرابر است. برای زنانی که با روان درمان در تماس هستند امکان مرگ به نصف می رسد.

بسیار مهم است که افسردگی سریعا تشخیص و درمان شده تا از بیماری های جدی تر جلوگیری شود.
افسردگی چیست؟
افسردگی در همه زبان ها به معنی احساس غم، ناراحتی، بی حوصلگی و نا امیدی است. این ها همه احساسات طبیعی انسان هستند که همه آن ها را تجربه کرده اند. زندگی با HIV می تواند پر استرس بوده و منجر به احساس ترس و از دست رفتگی شود. بنابراین برای افراد مثبت به هیچ وجه غیر طبیعی نیست اگر گاهی احساس غم یا عصبی بودن کنند. اما اگر این احساس پر قدرت بوده و منجر به ناتوانی فرد شده و طولانی مدت شود می تواند علائمی از بیماری افسردگی باشد. در مقایسه با حالت اندوه، افسردگی طولانی تر (بیش از دو هفته) و آن قدر قوی است که در امور روزانه مداخله می کند.

در زبان پزشکی افسردگی بر اساس داشتن تعداد مشخصی از علائم تشخیص داده می شود. افسردگی نباید بخشی طبیعی از HIV تلقی شود و باید دانست که افسردگی به تنهایی می تواند منجر به بیماری های جدی شود. اگر شما یکی از علائم زیر را داشته یا حالت روانی غیر طبیعی را تجربه می کنید لازم است با یک روان درمان مشاوره کنید.


 • تغییر در اشتها یا وزن
 • احساس درد بی دلیل
 • احساس غم، گناه، نا امیدی، بی ارزشی، زودرنجی و به راحتی وارد مشاجره شدن
 • عدم علاقه به فعالیت هایی که همواره به آن ها علاقه مند بوده اید
 • کاهش توانایی جنسی
 • عدم توانایی در تصمیم گیری و تمرکز
 • تغییر در عادت خواب
 • احساس خستگی و از دست دادن انرژی
 • تفکر آسیب زدن به کسی یا خود یا خودکشی

همچنین کارهایی هستند که علائم اصلی نبوده اما ممکن است فرد افسرده انجام دهد، مانند:
 • عدم توجه به آراستگی و نظافت شخصی
 • فرار از کار و مسئولیت
 • انتقاد شدید و عدم رضایت از خود
 • صحبت نکردن و بیرون نرفتن با دوستان
 • دنبال نکردن فعالیت های اجتماعی و سرگرم کننده
 • گریه کردن یا داشتن احساس بیش از حد معمول نیاز به گریستن
 • مصرف الکل یا دیگر مخدرات بیش از حد


گاهی مصرف مواد افسردگی را پنهان می کند. این معمولا وقتی اتفاق می افتد که فرد اقدام به خود درمانی می کند و با الکل یا مواد مخدر می خواهد احساس درد و ناراحتی خود را کم کند. اگر متوجه شدید احساس افسردگی شما به مصرف بیشتر مواد یا الکل منجر شده حتما با درمانگر خود صحبت کنید.


افسردگی به کمک روانپزشک، دارو، حمایت اجتماعی و درمان های دیگر یا ترکیبی قابل درمان است. این حقیقت دارد که افسردگی می تواند به خودی خود خوب شود اما ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد. درمان می تواند از اینکه در شرایط افسردگی شغل، رابطه زناشویی، تحصیل یا حتی زندگیتان را از دست بدهید جلوگیری کند.


روان درمانی
متخصصین به شیوه های مختلف روان درمانی می کنند. روان درمانی به عنوان صحبت درمانی هم شناخته می شود که شامل صحبت کردن با متخصص درباره شرایطی که در حال تجربه آن هستید می شود. درمانگر به شما کمک می کند دریابید چیزی که شما را به دردسر انداخته چیست. در حالی که بیشترین جلسات درمان خصوصی انجام می شود برای برخی افراد گروه درمانی نیز توصیه می شود.


حمایت اجتماعی
حمایت دیگر زنان مثبت از طریق شرکت در گروه یا مشاوره ی دو نفره می تواند بسیار موثر باشد. حمایت خانواده و دوستان به عنوان یکی از موارد کمک مننده برای جلوگیری از افسردگی در افراد مثبت شناخته شده است. در ارتباط بودن با دیگران از احساس تنهایی و گوشه گیری شما می کاهد.


داروی ضد افسردگی
این داروها برای افسردگی و استرس تجویز شده و علائم را در برخی افراد کاهش می دهند. اما بسیاری از داروهای افسردگی و HIV با هم تداخل دارویی دارند بنابر این بسیار مهم است که پیش از استفاده از هر نسخه جدید با درمانگر خود مشورت کنید.


مدیتیشن، ماساژ، یوگا، تنفس و ریلکس کردن درمان های جایگزین هستند که ممکن است باعث شوند احساس بهتری پیدا کنید. طب سوزنی نیز می تواند استرس را کاهش دهدو تکنیک های تمرکز باعث می شوند به ارزش های زندگی توجه پیدا کرده و به حال غم و اندوه نروید. به هر حال در هر شیوه درمانی تغذیه مناسب و تمرینات ورزشی کمک کننده خواهد بود.


افراد زیادی به ارزش روان درمانی اعتقادی ندارند. شاید شنیده باشید که برخی افراد می گویند کسانی که تحت روان درمانی قرار می گیرند دیوانه یا ضعیف هستند. نگذارید این قضاوت های اشتباه شما را از مسیری که می تواند باعث شود حال بهتری پیدا کرده و زندگی بهتری داشته باشید باز دارد. وقتی ما مشکل فیزیکی داریم خیلی سریع به فکر درمان می افتیم. اگر پایمان بشکند حتما همه می گویند باید نزد پزشک برویم و دوره درمان را طی کنیم. درست به همین ترتیب رنج های ذهنی و روحی نیز می توانند توسط یک درمانگر خوب خاتمه پیدا کند و فرد را به زندگی عادی بازگرداند.


 


 
---------