ثبت‌نام در سایت
زنان و بار ویروسی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
بار ویروسی چیست؟
ویروس HIV به سلول‌های ایمنی که تحت عنوان CD4 نامیده می‌شوند حمله می‌کند. این ویروس وارد این سلول‌ها شده و آن‌ها را به کارخانه‌های ویروس‌سازی تبدیل می‌کند که هزاران نمونه مشابه از ویروس HIV را تولید می‌کنند. ویروس همزمان با رشدش به سلول‌های CD4 آسیب رسانده یا سبب مرگ آن‌ها می‌شود و بدبن شکل منجر به تضعیف سیستم ایمنی می‌گردد. بار ویروسی به تعداد ویروس‌های HIV موجود در جریان خون شما گفته می‌شود. هر چقدر این مقدار بیشتر باشد احتمال صدمه به سیستم ایمنی افزایش پیدا می‌کند.

 

بار ویروسی با چند روش آزمایشگاهی مختلف قابل اندازه گیری است. این آزمایش‌ها عبارتند از: PCR، bDNA و NASBA. همه این روش‌ها از دقت لازمه برخوردارند اما چگونگی اندازه گیری بار ویروسی در هر کدام از آن‌ها با سایرین متفاوت است. بهترین کار این است که همیشه از یکی از این روش‌ها استفاده شود. چون در صورت تغییر روش، مقایسه نتایج حاصله از آن‌ها در گذر زمان کار دشواری خواهد بود.

نتایج آزمایش بار ویروسی به صورت تعداد نسخه‌های ویروس HIV موجود در یک میلی‌لیتر از خون گزارش می‌شود. هرچه این عدد کم‌تر باشد به این معنی است که ویروس کم‌تری در جریان خون شما وجود دارد. این تعداد معمولاً در محدوده حداقل 50 و حداکثر 1 میلیون نسخه از ویروس است. اگر تعداد نسخه‌های موجود از ویروس در جریان خون شما کمتر از 50 عدد باشد از نظر درمانگر، نتایج آزمایش شما "غیر قابل شناسایی" تلقی می‌شود.

رسیدن به نتیجه "غیرقابل شناسایی" بسیار عالی است. چون به این معنی است که ویروس تحت کنترل قرار گرفته است. هرچند بدان معنی نیست که HIV در شما درمان شده و یا به دیگران انتقال نمی‌یابد. بلکه تنها به این مفهوم است که تعداد ویروس در جریان خون شما آن‌قدر پایین بوده که قابل شناسایی توسط تست آزمایشگاهی نیست. این نکته نیز حائز اهمیت است که آزمایشگاه‌های مختلف دارای کمیت‌های حداقلی متفاوتی برای تشخیص یک نمونه به عنوان "غیرقابل شناسایی" هستند. به عنوان نمونه ممکن است تعداد نسخه‌های ویروسی موجود در خون شما 35 عدد باشد. آزمایشگاهی که دارای قدرت تشخیص تعداد نسخه‌های ویروس بالاتر از 50 است بار ویروسی شما را تحت عنوان "غیر قابل شناسایی" تشخیص می‌دهد. اما آزمایشگاهی دیگر که دارای قدرت شناسایی تعداد نسخه‌های ویروسی بالاتر از 20 است می‌تواند تعداد نسخه‌های ویروسی موجود در جریان خون شما را شناسایی کند.


چگونگی استفاده از نتایج بار ویروسی

نتایج آزمایش‌های بار ویروسی در این موارد حائز اهمیت هستند:


بررسی میزان پیشرفت HIV

همانطور که تعداد سلول‌های CD4 نشان دهنده میزان سلامت حال حاضر سیستم ایمنی شما است میزان بار ویروسی نیز می‌تواند تعیین کننده میزان خطر تهدید کننده سلامت سیستم ایمنی در آینده نزدیک باشد. این آزمایش به شما می‌گوید که HIV در بدن شما تا چه اندازه فعال است. مقایسه نتایج مختلف این آزمایش در گذر زمان، میزان ویروس HIV موجود در خون را در زمان‌های مختلف نشان می‌دهد. هرچقدر این عدد بیشتر باشد به معنای فعال‌تر بودن HIV است و این، احتمال از دست دادن تعداد بیشتری از سلول‌های CD4 را افزایش می‌دهد.


اندازه‌گیری میزان تأثیر داروهای HIV

داروهای HIV مانع تکثیر ویروس می‌شوند. معمولاً چند هفته پس از آغاز مصرف ترکیبی از داروها، بار ویروسی شما کاهش می‌یابد. اما اگر بار ویروسی علی‌رغم مصرف داروها کاهش نیافت ممکن است رژیم دارویی شما درست انتخاب نشده باشد. صحبت با پزشک برای انتخاب درست قدم بعدی و در میان گذاشتن هر مشکلی که ممکن است در زمان‌بندی و مصرف داروها به آن دچار شده باشید بسیار مهم است. عدم مصرف درست داروها می‌تواند منجر به افزایش بار ویروسی شود. در چنین زمانی پزشک ممکن است مجدداً در همان زمان و یا پس از گذشت چند هفته بار ویروسی شما را چک کند. ضمن اینکه می‌تواند رژیم دارویی مورد استفاده را نیز تغییر دهد.

یک هدف اساسی در درمان HIV این است که بتوان بار ویروسی را تا زمان ممکن در کم‌ترین سطح ممکن نگه داشت. این کار سبب افزایش شانس سالم ماندن شما خواهد شد. در بسیاری از افراد با انتخاب رژیم دارویی مناسب می‌توان بار ویروسی را تا سطح "غیر قابل شناسایی" پایین آورد که این خود یک پاسخ فوق‌العاده است. چون به این معنی است که داروها درست عمل کرده و شما نیز کار خود را در مصرف آن‌ها به درستی انجام داده اید. هرچند HIV هنوز در بدن شما وجود دارد. اما اگر مصرف داروها را قطع کنید معمولاً ویروس شروع به تکثیر کرده و بار ویروسی افزایش خواهد یافت.

اگرچه به صورت کلی پایین بودن بار ویروسی به معنای کاهش خطر سرایت بیماری به دیگران از طریق شما است اما دانستن این نکته بسیار مهم است که حتی با دارا بودن بار ویروسی در سطح "غیر قابل شناسایی" نیز در صورت مصرف سرنگ مشترک و یا رابطه جنسی حفاظت‌نشده ممکن است بیماری را به دیگران انتقال دهید.
آغاز درمان

در گذشته اندازه گیری بار ویروسی در کنار سنجش تعداد سلول‌های CD4 در افراد HIV مثبت تعیین‌کننده زمان شروع مصرف دارو بود. اما بر طبق دستورالعمل‌های جدید، از اندازه گیری تعداد سلول‎های CD4 به عنوان فاکتور اصلی برای تشخیص زمان شروع مصرف داروها استفاده می‌شود.  بار ویروسی بالا در حد 100 هزار یا بیشتر، درمانگر را به این نتیجه می‌رساند که بیمار در روند درستی از لحاظ مبارزه با بیماری قرار ندارد.


زمان مناسب برای انجام آزمایش

اگر تحت درمان نیستید:

  • هنگامی که درمان را آغاز می‌کنید.
  • هر سه تا چهار ماه آزمایش را تکرار کنید.
هنگامی که درمان را آغاز می‌کنید:
  • هنگام شروع و 2 تا 8 هفته پس از شروع درمان
  • هر یک تا دو ماه آزمایش را تکرار کنید تا به حد "غیر قابل شناسایی" برسد.
زمانی که تحت یک رژیم درمانی کنترل شده و بار ویروسی "غیر قابل شناسایی" قرار دارید:
  • هر سه تا چهار ماه یک بار
هنگامی که رژیم دارویی خود را تغییر می‌دهید:
  • در زمان تغییر و دو تا هشت هفته پس از آن
  • تکرار آزمایش هر یک تا دو ماه تا زمان رسیدن بار ویروسی به حد "غیر قابل شناسایی"

اگر رژیم دارویی شما درست عمل کند بایستی پس از شش ماه از آغاز درمان به حد بار ویروسی غیر قابل شناسایی دست پیدا کنید. اما اگر این اتفاق نیفتاد، چه عدد آن در یک سطح ثابت اما قابل شناسایی باقی بماند و چه افزایش پیدا کند نشان‌دهنده این است که رژیم دارویی شما نتوانسته آن طور که باید HIV را کنترل کند. این نکته مهم است که شما و پزشکتان همه دلایل ممکن را بررسی کنید (به عنوان نمونه مشکلات مربوط به جذب داروها، مصرف درست و به موقع آن‌ها و یا مقاومت دارویی) و گام درست را برای حل مشکل بردارید. این گام‌ها می‌تواند شامل انجام آزمایش‌های بیشتر و یا تغییر در رژیم دارویی شما نیز بشود.


زنان و بار ویروسی

شناخت ما از بار ویروسی، پس از تأیید اولین آزمایش بار ویروسی در سال 1996 و شروع استفاده وسیع از آن افزایش یافته است. اولین مطالعات بار ویروسی بر روی مردان انجام شد. در آن زمان تعداد زنان شرکت کننده در آزمایش‌ها به انداره‌ای نبود که بتوان نقش جنسیت را در تعیین تفاوت‌های حاصل از آزمایش بار ویروسی تعیین کرد.

پس از سال 1996 در تعدادی از آزمایش‌ها میزان بار ویروسی در میان دو گروه از مردان و زنان با هم مقایسه شد. تعدادی از این مطالعات تفاوت‌هایی را در میزان بار ویروسی بر اساس جنسیت پیدا کرده‌اند. در اندازه یکسانی از تعداد سلول‌های CD4 زنان از بار ویروسی کمتری نسبت به مردان برخوردارند. این تفاوت به خصوص در مراحل اولیه ابتلا به عفونت HIV بسیار بارز است.

در مقایسه زنان و مردان با بار ویروسی یکسان، بیماری زنان، عموماً سریع‌تر پیشرفت می‌کند. به عبارت دیگر در مقدار CD4 یکسان، در میزان پایین‌تری از بار ویروسی، بیماری در خانم‌ها نسبت به آقایان پیشرفت خواهد داشت.

این می‌تواند دلیل لزوم آغاز زودتر درمان در خانم‌ها نسبت به آقایان باشد. هرچند دلایل به آن اندازه کافی نیست تا این مورد در دستورالعمل درمانی آمریکا برای شروع درمان HIV جای بگیرد و در این دستور‌العمل همچنان روش درمانی برای مردان و زنان یکسان است.

به علت تأکید عمده بر روی تعداد سلول‌های CD4 به جای بار ویروسی برای تصمیم‌گیری جهت شروع درمان در دستورالعمل جاری آمریکا، این موضوع تأثیر چندانی در روند درمانی اغلب زنان نخواهد داشت. هرچند آنان باید بدانند بار ویروسی که در مردان متوسط تلقی می‌شود می‌تواند برای آنان عدد بالایی باشد.

اگر به فکر شروع یا تغییر رژیم درمانی هستید باید به اندازه‌گیری بار ویروسی، تعداد سلول‌های CD4 و سایر تست‌های آزمایشگاهی بها داده و به احساس خود از چگونگی انجام آن‌ها نیز اهمیت دهید. با پزشکتان در مورد بهترین روش درمانی موجود برای خودتان صحبت کنید. خبر خوب این است که به نظر می‌رسد تفاوت‌های موجود در میزان بار ویروسی تأثیری در چگونگی پاسخ زنان به درمان ندارد.


زمینه‌های تحقیقی آتی در مورد بار ویروسی

محققان متذکر شده‌اند که میزان بار ویروسی و سطح داروهای HIV در طی یک سیکل قاعدگی کم و زیاد می‌شوند. این موضوع می‌تواند بر انتخاب میزان داروی مورد استفاده و زمان انجام آزمایش بار ویروسی در زنان تأثیر بگذارد.

شناخت بیشتر تفاوت‌های مبتنی بر جنسیت موجود در بار ویروسی منتهی به یافتن روش‌های بهتری برای مراقبت و درمان زنان مبتلا خواهد شد. در حال حاضر پیروی شما و پزشکتان از دستورالعمل درمانی آمریکا برای آزمایش بار ویروسی در جهت بررسی عفونت HIV، پاسخ به درمان و تشریک مساعی برای حفظ سلامت شما حائز اهمیت است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

برای زنانی که با زندگی می کنند سلامت از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد. شما در مسیر خوبی قرار گرفته اید اگر داروهایتان را به طور منظم مصرف می کنید، برنامه ی غذایی خوبی دارید و تمریناتتان را به طور منظم انجام می دهید. اما برای مراقبت عمومی از بدنتان نیاز دارید تا همواره تحت نظر یک متخصص زنان باشید.

 
---------