ثبت‌نام در سایت
اخبار


آموزش پیشگیری از ایدز در کتاب‌های درسی ایران مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دویچه وله فارسی:

وزارت آموزش و پرورش ایران موضوع آشنایی با بیماری ایدز و آموزش راه‌های پیشگیری از آن را در کتاب علوم زیستی و بهداشت دانش‌آموزان اول دبیرستانی گنجانده است. رشد بیماری ایذر در ایران در سال‌های اخیر سرعت گرفته است.

خبرگزاری فارس به نقل از محمد چینیان، مدیرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش خبر داده که برای نخستین‌بار مطالبی درباره آشنایی با بیماری ایدز و راه‌های پیشگیری از آن در کتاب "علوم زیستی و بهداشت" سال اول دبیرستان گنجانده شده است.

این اطلاعات در فصل هفتم کتاب "علوم زیستی و بهداشت" آمده است. به گفته آقای چینیان، در این فصل تعریفی از ایدز، تاریخچه ایدز در ایران، راه‌های ورود ویروس به بدن و دلیل ایجاد نقص در ایمنی بدن، نشانه‌های ایدز، تشخیص اچ‌آی‌وی، درمان، سلامت رفتاری و راه‌های پیشگیری از آن عنوان شده است.

مدیرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در ذیل هر مطلبی در خصوص ایدز فعالیت‌هایی هم برای دانش‌آموزان به صورت کلاسی و گروهی پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: «وجود محتوای آموزشی در کتب درسی یکی از مهمترین برنامه‌های حوزه سلامت آموزش و پرورش محسوب می‌شود که دانش‌آموزان در کنار محتوا در فعالیت‌های گروهی هم شرکت می‌کنند.»

کتابچه آموزشی پیشگیری از ایدز

چینیان همچنین به برنامه‌های دیگری که در زمان فوق برنامه مدارس اتفاق افتاده است اشاره کرد و گفت: «برنامه جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا در جمهوری اسلامی ایران با همکاری سازمان ملل متحد انجام شده است که دستگاه‌هایی از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان صداوسیما، سازمان بهزیستی، سازمان زندان‌ها و وزارت آموزش و پرورش در این برنامه جهانی مشارکت دارند.»

جدا از درج اطلاعاتی درباره بیماری ایدز در کتاب درسی "علوم زیستی و بهداشت" سال اول دبیرستان، مدیرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش هم‌چنین از تهیه کتابچه "پیشگیری از ایدز برای دانش‌آموزان دبیرستانی، پیش‌دانشگاهی و فنی و حرفه‌ای در سال ۱۳۹۲" نیز خبر داده است.

بیماری ایدز در ایران شتاب بی‌سابقه ‌و هشدار دهنده‌ای گرفته است.

به گفته چینیان این کتابچه در ۴۰۰ هزار نسخه تهیه و در ۱۱ استان کشور توزیع شده است. استان‌های آذربایجان‌غربی، خوزستان، البرز، فارس، لرستان، قزوین، کرمانشاه، خراسان‌رضوی، هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان استان‌هایی هستند که از ابتدای سال تحصیلی تاکنون کتابچه آموزشی پیشگیری از ایدز را دریافت کرده‌اند.

در دومین دوره ریاست محمد خاتمی نیز کتابچه‌های آموزشی درباره بیماری ایدز و راه‌های پیشگیری از آن برای دانش‌آموزان ایران تهیه شده بود، اما در پی مخالفت بخش‌های محافظه‌کار حاکمیت کنار گذاشته شد. حاکمیت ایران، به‌ویژه نیروهای محافظه‌کار ذی‌نفوذ در حکومت برای سال‌ها ایدز را یک بیماری غربی و مخصوص کشورهای غربی معرفی می‌کردند در حالی که منشا این بیماری افریقا و محل اصلی شیوع آن نیز همین قاره بود.

وضعیت هشداردهنده

اما در سال‌های اخیر گسترش بیماری ایدز در ایران شتاب بی‌سابقه ‌و هشدار دهنده‌ای گرفته است. رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت ایران اخیرا اعلام کرد‌ که حدود ۹۰ هزار فرد مبتلا به ایدز در کشور وجود دارند. همین مقام مسئول افزوده دست‌کم ۶۵ هزار فرد آلوده به ویروس ایدز در ایران هنوز شناسایی نشده‌اند.

دکتر محبوبه حاج عبدالباقی متخصص ایدز و بیماری‌های عفونی در ایران، به دویچه‌وله گفته است که بیماری ایدز در ایران مثل کوه یخی است که تنها یک سوم آن دیده می‌شود.

هم‌چنین علی‌اکبر سیاری، معاون وزیر بهداشت، اخیرا از آمار تکان‌دهنده ابتلا به ایدز بین کودکان کار و خیابانی در ایران خبر داد. به گفته او بر اساس مطالعه‌ا‌ی که انجام شده بر روی هزار کودک کار و خیابانی در شهر تهران، ۵/ ۴درصد آن‌ها به ایدز مبتلا بوده‌اند. این در حالی است که نرخ شیوع ایدز در میان جمعیت عادی ایران یک دهم درصد است. به این ترتیب شیوع ایدز بین کودکان کار و خیابانی ۴۵ برابر جمعیت عادی است.

دویچه وله فارسی

 
آغاز موج سوم ايدز در ايران؛ افزایش زنان باردار آلوده به اچ‌آی‌وی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
رادیو فردا:

مينو محرز، رئيس مرکز تحقيقات ايدز در ایران، می‌گوید که «آمارهای جديد شيوع ايدز» در کشور حاکی از آن است که «موج سوم» اين بيماری به معنی «شیوع جنسی» آن در کشور آغاز شده است.

به گزارش روز پنج‌شنبه، چهارم مهر، روزنامه شرق، چاپ تهران، خانم محرز همچنين خبر داده که «تعداد زنان باردار مبتلا به ويروس HIV نيز در حال افزايش است» و توضيح داده است که «موج سوم» بيماری ايدز در ايران به معنی «شيوع جنسی» آن در کشور است.
به گفته رئيس مرکز تحقيقات ايدز، «۹۹ درصد بيماران جديدی که در تهران» به اين مرکز مراجعه می‌کنند، از طريق «روابط ‌جنسی» به ويروس HIV مبتلا شده‌اند، اما «ميزان کشوری ابتلای جنسی ايدز حدود ۴۰ درصد است».
مينو محرز همچنين از «افزايش نگران‌کننده تعداد زنان بارداری» که ويروس HIV از همسران‌شان به آنها منتقل شده، خبر داده است.
آخرين آمار رسمی درباره ميزان مبتلايان به بيماری ايدز در ايران، از وجود «۲۶ هزار بيمار شناسايی شده» در کشور در شهريور سال جاری خبر می‌داد، اما به گفته عباس صداقت، رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بر پايه مدل‌های رياضی برآورد می‌شود که «۷۰ تا ۸۰ هزار مبتلا به بيماری ايدز» در ايران وجود داشته باشد.
آقای صداقت همچنين گفته بود که «حدود ۵۰ تا ۵۵ هزار ايرانی» به علت «بی‌علامتی» بيماری ايدز از بيماری خود اطلاع ندارند.
روزنامه شرق بر پايه آمار‌های دولتی گزارش می‌دهد که به ‌طور ميانگين از سال ۱۳۸۸ تا به امروز، ۵۰۰ نفر در هر سه ماه به تعداد مبتلايان به بيماری ايدز در کشور اضافه شده است.
به نوشته اين روزنامه، کارشناسان دانشگاه‌های علوم پزشکی معتقد هستند آمار‌های دولتی ميزان واقعی تعداد مبتلايان به ايدز در کشور را نشان نمی‌دهد.
مقام‌ها و سازمان‌های متولی مقابله با بيماری ايدز در ايران می‌گويند که حدود ۹۰ درصد مبتلايان به اين بيماری در ايران مردها و ۱۰ درصد ديگر زنان هستند.

رادیو فردا

 
انتقاد از عدم حمایت از پرستاران مبتلاشده به ایدز در ایران مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

دویچه وله فارسی:

رئیس سازمان نظام پرستاری ایران می‌گوید از پرستارانی که در حین کار به ایدز یا دیگر بیماری‌های عفونی مبتلا می‌شوند حمایت نمی‌شود. وی به قیمت بالای داروها و نبود بیمه در این زمینه انتقاد دارد.

رئیس سازمان نظام پرستاری روز دوشنبه (۲ اردیبهشت/ ۲۲ آوریل) از نبود حمایت از پرستارانی که در هنگام کار دچار آسیب می‌شوند انتقاد کرد. محمد میرزابیگی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: «پرستارانی را داریم که به علت ارتباط با ترشحات آلوده برخی بیماران، دچار ایدز، هپاتیت و بیماری‌های دیگر می‌شوند، اما از هیچ حمایتی برخوردار نیستند.»

وی گفت: «این در حالی است که دیه نقص عضو به یک کارگر ساختمانی هم که از بلندی سقوط می‌کند و دچار قطع نخاع می‌شود تعلق می‌گیرد.»

میزرابیگی با اعلام این‌که "هزینه‌های تامین دارو برای این افراد سرسام‌آور است،" گفت: « مشکلات این پرستاران بویژه در زمان بازنشستگی افزایش می‌یابد و برخی از آن‌ها تمام حقوق بازنشستگی خود را برای تامین دارو صرف می‌کنند.»

وی از نبود آمار در رابطه با تعداد پرستاران مبتلا شده به بیماری‌های عفونی در حین کار خبر داد.

هدف از ارائه طرح "حمایت از پرستاران آسیب‌دیده شغلی" حمایت از پرستاران آسیب‌دیده است.

هدف از ارائه طرح حمایت از پرستاران آسیب‌دیده شغلی حمایت از پرستاران آسیب‌دیده است.

رئیس سازمان نظام پرستاری ایران گفت "ممکن است ترشحات خون بدن بیمار به صورت پرستار بپاشد و چند روز بعد مشخص شود بیمار مبتلا به ایدز، هپاتیت و مانند آن بوده است،" و ادامه داد: «این‌که پرستار در یک موقعیت اورژانسی یا شرایط عادی، سریعا ماسک بزند، دستکش به دست کند یا پوتین بپوشد، امکان پذیر نیست. ضمن آن‌که استفاده از وسایل محافظتی برای مردم ما هم خوشایند نیست و ارتباطشان را با پرستار قطع می‌کنند.»

میرزابیگی با اشاره به ارائه طرح "حمایت از پرستاران آسیب‌دیده شغلی" به دولت در پاییز سال گذشته، هدف از ارائه چنین طرحی را ارایه رایگان دارو به این دسته از پرستاران، تعلق "دیه" و اعطای "درجه جانبازی" به آن‌ها خواند.

نبود امکانات کافی برای بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی و ایدز

یک روز پیش از انتقاد رئیس نظام پرستاری ایران از نبود امکانات حمایتی از پرستاران مبتلا شده به بیماری‌های عفونی ضمن کار، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیزاز کمبود مراکز مربوط با افراد در معرض چنین بیماری‌هایی خبر داد.

به گزارش ایسنا دکتر محمد مهدی گویا گفت: «برای فعال‌تر شدن این گونه مراکز به نیروی انسانی و تجهیز مراکز بهداشتی درمانی نیاز است. »

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیرهمچنین در این روز فهرست استان‌های پرخطر کشور در زمینه ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی و بیماری ایدز را اعلام کرد. به گفته وی استان‌های مازندان، کرمانشاه، فارس، هرمزگان، خراسان رضوی ، اصفهان و تهران از استان‌های پرخطر در این زمینه به شمار می‌روند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: «در حال حاضر بیماری ایدز با سرعت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و کشورهای شوروی سابق و اروپایی شرقی در حال افزایش است. »

دکتر گویا گفت بیماری ایدز در این مناطق ۸۰ درصد از طریق تماس‌های جنسی و ۲۰ درصد از طریق اعتیاد منتقل می‌شود که این الگو در حال تغییر است به طوری که موارد ابتلا از طریق اعتیاد و مصرف مواد مخدر در حال افزایش است.

این در حالی‌ست که پیش از این دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز بهزیستی در اواخر اسفند سال گذشته تعداد افراد مبتلا به ایدز از طریق روابط جنسی پرخطر در ایران را دو برابر گذشته عنوان کرد و گفت: «اکنون در موج سوم بیماری ایدز قرار داریم.»

این مسئول، آمار رسمی مبتلایان به بیماری ایدز در ایران را بیش از ۲۵ هزار نفر اعلام کرد.

دویچه وله فارسی

 
جایزه جهانی مبارزه با ایدز در دستان برادران علایی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دویچه وله فارسی:

بنیاد تحقیقات ایدز، جایزه الیزابت تایلور ویژه مبارزه با این بیماری را به آرش و کامیار علایی دو پزشک ایرانی اهدا کرد.

در کنفرانس جهانی ایدز که از روز یک‌شنبه ۲۲ ژوئیه درواشنگتن آغاز شده است، اولین جایزه بنیاد تحقیقات ایدز amfAR به نام "الیزابت تایلور" توسط شارون استون هنرپیشه سرشناس هالیوود به برداران علایی اعطا شد.
بنیاد غیردولتی تحقیقات ایدز در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد و تا کنون بیش از ۳۴۰ میلیون دلار در زمینه مبارزه با بیماری ایدز و پیشگیری از ابتلا به ویروس HIV سرمایه‌گذاری کرده است.

یکی از حامیان این بنیاد، الیزابت تایلور هنرپیشه سرشناس بود که به همین دلیل پس از مرگ او در سال گذشته جایزه‌ای به نامش از سوی این بنیاد به کسانی که در زمینه مبارزه با ایدز فعالیت می‌کنند، اهدا می‌شود.
دکتر آرش علایی متخصص ایدز و اعتیاد و یکی از بنیان‌گذاران کلینیک‌های مثلثی برای درمان ایدز و اعتیاد و هپاتیت در ایران است.
آرش علایی به همراه برادرش کامیار علایی در سال ۲۰۰۴ میلادی، ۱۳۸۳ شمسی موسسه غیر دولتی پارس را بنیان‌گذاری کردند که در زمینه پژوهش‌های ایدز و اعتیاد فعالیت می‌کرد.
این مؤسسه به صورت خیریه و با کمک‌های مردمی اداره می‌شد و کار اصلی آن حمایت از خانواده‌های زندانیان معتاد و نیز کمک به ترک اعتیاد این زندانیان پس از خروج از زندان بود.

در سال ۲۰۱۱ نیز جایزه بهداشت جهانی و حقوق بشر جاناتان من (Jonathan Mann Award for Global Health and Human Rights)  به خاطر فعالیت‌های برادران علایی در رسیدگی به اشخاص مبتلا به اچ آی وی در ایران به آنها اعطا شد.

دویچه وله فارسی

 
شیر با خاصیت ضد ایدز مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سرویس: علمي و فناوري - علمي

تیم تحقیقاتی دانشگاه ملبورن با همکاری «بهناز حیدرچی»، دانشمند ایرانی این دانشگاه موفق شدند با واکسینه کردن گاوها با پروتئین HIV، شیری با خاصیت ضد ایدز تولید کنند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بدین ترتیب، شیر گاو که منبع مهمی از مواد مغذی از جمله کلسیم و ویتامین D‌ است، با همکاری محققان استرالیایی و دانشمند ایرانی، از خاصیت ضد ایدز نیز برخوردار شده است. تیم تحقیقاتی دانشگاه ملبورن با همکاری شرکت بیوتکنولوژی Immuron به سرپرستی دکتر «ماریت کرامسکی»، گاوهای باردار را با پروتئین HIV واکسینه کردند و نخستین شیر تولید شده پس از بدنیا آمدن گوساله که اصطلاحا «آغوز» (colostrums) نامیده می شود، دارای آنتی بادی های غیر فعال کننده ویروس HIV است. این آنتی بادی ها از حیوان تازه متولد شده در برابر بیماری مختلف محافظت می‌کند.
در آزمایشات صورت گرفته در لابراتوار مشخص شد که شیر دارای این آنتی بادی با اتصال به ویروس HIV از ورود آن بداخل سلول انسان جلوگیری می‌کند؛ در این حالت آنتی بادی ها به سطح ویروس متصل شده و پروتئینی که باید در تماس با سلول‌های بدن آزاد شود را مسدود می‌کند.
دانشمندان قصد دارند به جای استفاده از این شیر به عنوان یک ماده غذایی، از این محصول برای ساخت کرم ضد ایدز استفاده کنند که می تواند قبل یا بعد از روابط جنسی توسط زنان مورد استفاده قرار گرفته و از آلوده شدن به ویروس HIV پیشگیری کند.
اثربخشی و ایمنی شیر حاوی آنتی بادی ضد ایدز پیش از تبدیل آن به کرم در حال انجام است و برنامه ریزی برای آغاز آزمایش بالینی این محصول بر روی حیوان و انسان در حال انجام است.

محققان امیدوارند کرم پیشگیری از ایدز در بسیاری از کشورهای فقیر آفریقایی که دسترسی به ابزار پیشگیری ندارند، مورد استفاده قرار گیرد.

ایسنا

 
نگاه منفی به بیماران مثبت مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سایت پزشکان ایران

هراس از انزوای اجتماعی و “لکه ننگی” که بر پیشانی بیماران اچ آی وی مثبت نقش بسته است کفایت می کند تا این بیماری پنهان شود و بیماران حتی برای درمان خود اکراه داشته باشند.

آنها راز بیماری خود را به دندانپزشکان نمی گویند، خانواده هایشان اغلب از بیماریشان بی اطلاعند، بسیاری از آنان کار خود را از دست داده اند و به “کارتون خواب ها ” پیوسته اند و این روایت غم انگیز بیماری ایدز در ایران است ؛ بیماری ای که به دلیل همین پنهان کاری ها در ایران در سال های گذشته روندی صعودی داشته است.
بر اساس آمارهای رسمی مورد تایید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هم اکنون در ایران ۲۲ هزار نفر مبتلا به بیماری ایدز هستند اما آمارهای تخمینی به صد هزار نفر می رسد و این تفاوت آماری در یک کلمه خلاصه می شود:” پنهان کاری ” و به عبارت دیگر هراس از انزوا.

ادامه مطلب...
 
18 هزار و 320 بیمار مبتلا به ایدز در ایران مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سلامت > بیماری- گروه اجتماعی - محمد سرابی:

همایش سالانه پژوهش ایدز در ایران با شرکت کارشناسان و پژوهشگران این حوزه در بیمارستان امام خمینی برگزار شد.

در این همایش که ریاست آن را دکتر مینو محرز و دبیری علمی آن را مهرناز رسولی‌نژاد برعهده داشت، 30 مقاله در حوزه‌های مختلف مرتبط با ایدز از جمله اعتیاد از سوی محققان  و پژوهشگران ارائه شد. همایش سالانه پژوهش ایدز در ایران از 2جهت قابل‌توجه است؛ یکی اینکه برگزار کننده آن یکی از معدود مراکز تخصصی پژوهش در حوزه بیماری ایدز است و دوم اینکه سخنرانی‌های ارائه شده در همایش، طیفی متنوع از مقالات عمومی تا تحقیقات تخصصی آزمایشگاهی را دربر می‌گیرد.
همایش امسال تحت تأثیر ارتباط میان گسترش بیماری ایدز و اعتیاد تزریقی قرار داشت و دکتر سعید صفاتیان مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر در سخنرانی خود با اشاره به این ارتباط گفت: یکی از مشکلات اصلی ما قانع کردن مدیران نسبت به کارایی برنامه‌های کاهش آسیب است.

ادامه مطلب...
 
داروهای ضد ویروس ایدز ممکن است به پیشگیری هم کمک کنند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سلامت > تحقیقات

پژوهشگران می‌گویند مصرف روزانه داروهای ضدایدز میتواند خطر ابتلا به "ویروس نقص ایمنی اکتسابی" (HIV) را کاهش دهد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه نتایج بررسی‌های نوآورانه‌‌ای که چهارشنبه 13 ژوئیه منتشر شد، نشان می‌دهد که مصرف روزانه داروهای ضدایدز در افراد ناهمنجسگرا توانسته‌است خطر عفونت با HIV را تا حدود دوسوم کاهش دهد.
ادامه مطلب...
 
پیوند مغز استخوان، ویروس HIV را نابود می‌کند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سلامت > تحقیقات

بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط محققان بیمارستان زنان و بیرگام، در نمونه خون دو بیمار اچ آی وی مثبت که تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفته بودند، علائمی از ویروس HIV‌ دیده نمی‌شود
به گزارش ایسنا، دکتر تیموتی هنریچ و دانیل کوریتکس از محققان بیمارستان زنان و بیرگام در هوستون آمریکا، نتایج تحقیقات خود را بر روی دو بیمار اچ آی وی مثبت در کنفرانس بین المللی ایدز که در واشنگتن در حال برگزاری است، ارائه کردند. یکی از این دو بیمار چهار سال قبل و بیمار دیگر دو سال قبل برای درمان سرطان غدد لنفاوی (لنفوم)، تحت عمل پیوند سلول‌های بنیادی مغز استخوان قرار گرفتند و پس از عمل پیوند درمان‌های ضد رترو ویروس ادامه پیدا کرد.
ادامه مطلب...
 
سیاست های دولت آفریقای جنوبی در مقابل ایدز مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

سایت یک پزشک

به تازگی دانشمندان هاروارد، نتایج یک پژوهش را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد چگونه سیاست‌های غلط بهداشتی دولت آفریقای جنوبی، جان هزاران بیمار مبتلا به ایدز را در طی سال‌ها گرفته است.

شیوع بیماری ایدز در آفریقای جنوبی بالاست، هم‌اکنون ۵٫۷ میلیون نفر در این کشور مبتلا به ایدز هستند و روزانه ۹۰ نفر به خاطر عوارض این بیماری می‌میرند.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 2
---------