ثبت‌نام در سایت
ديدگاه
دیدگاه بخشی است که در آن فعالان و متخصصین در زمینه HIV و ایدز می توانند نوشته های  خود را که بیانگر نگاه شخصی آن ها به این موضوع در ابعاد اجتماعی می شود را منتشر کنند.
نوشته ها می توانند با نام مستعار یا نام اصلی نویسنده در سایت قرار گیرند اما ارسال مطلب باید به همراه نام اصلی فرد و گزارش کوتاهی از فعالیت های او باشد که بنا به درخواست نویسنده تنها برای مدیر سایت محفوظ مانده یا منتشر خواهد شد.
نوشته های خود را به صورت فایل word به آدرس  آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید ارسال کنید.


یلدا مبارک مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

طراح: فربد تعالی

 
روز جهانی یتیم ایدز مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

 

 

ادامه مطلب...
 
نوروز 1392 مبارک مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

 

(شاملو)

 
یادداشتی در روز جهانی زن مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 4
ضعیفعالی 
در روز جهانی زن که اساسا مناسبتی سوسیالیستی است بازگشتی ذهنی به گذشته داشتم. سال 2009 که پروژه سفید در آن شکفت. در آن روزها بر آن بودم تا برای زنان کشورم قدمی بردارم، قدمی که به جا باشد. موضوعات مختلفی نظرم را جلب کرده بود اما اکنون می خواهم از اینکه چرا موضوع زنان و ایدز را انتخاب کردم بنویسم. پرسشی که تا امروز بارها و بارها از من پرسیده شده است.
در جوامع فارسی زبان ایران و افغانستان، تفکرات سنتی، عدم وجود قوانین مساوی بین زنان و مردان همواره شرایط سخت تری را برای زنان ایجاد کرده است. همین طور که می بینیم چگونه زنان سال هاست برای احقاق حقوق خود سر سختانه می کوشند. در این شرایط که زن بودن خود معنای کوشش و مبارزه ای در تمام طول زندگی است، بیمار بودن، داشتن معلولیت، فقر و غیره می تواند دردی باشد که این مبارزه  را بسیار سخت تر کند و ایدز که درد دنیای مدرن و مخصوصا جوامع رو به رشد است موضوعی است که باید جدی تر از این گرفته شود.

ایدز یک بیماری رفتاری است. از ویروسی که ممکن است اتفاقی یا به واسطه سهل انگاری و نداشتن اطلاعات کافی یا قدرت مقابله در شرایط خاص فرد را آلوده کند. من گمان می کنم در جامعه ما زنان مثبت بدون در نظر گرفتن تعداد کمی که به خاطر تزریق خون آلوده، تجاوز یا تصادفاتی شبیه به این مبتلا شده اند دو دسته هستند:
گروه اول آن دسته از زنان که تن به روابط جنسی متعدد و محافظت نشده، اشتراک سوزن تزریق مواد و یا تاتوهای غیر بهداشتی می دهند. این گروه که در مورد زنان با روابط جنسی متعدد روسپیان را نیز در بر می گیرد به نوبه ی خود نیازمند روان درمانی، مشاوره و دیگر خدمات حمایتی هستند.
گروه دوم زنانی عموما ناآگاه هستند که توسط شوهرانشان آلوده می شوند. شوهران این زنان می توانند زندانیانی باشند که در زندان تحت تجاوز قرار می گیرند یا روابط هم جنس گرایانه ی محافظت نشده دارند، از سوزن تزریق مشترک استفاده می کنند یا تجربه تاتوهای غیر بهداشتی دارند. اما مهم ترین گروه مردان متاهلی هستند که با زنان تن فروش روابط محافظت نشده دارند. همسران این مردان همواره قربانی بی بند و باری شوهرانشان می شوند.
باید بگویم که درست است که مثبت شدن همیشه برایم متاثر کننده بوده است اما همواره قلبم از فکر کردن به وضعیت زنی که در جوامع مذکور باید با هزار و یک درد زن بودن دست و پنجه نرم کند و در نهایت، بخت برگشتگیش تا آن جاست که به اجبار با شوهر معتاد به تزریق یا غیر متعهدش زندگی می کند و نتیجه ی این زندگی HIV و فرزندی مثبت شود بیشتر به درد می آید. در مورد وضعیت این زنان می دانم که نا آگاهی و اجبار هر دو دخیل هستند.
سخن کوتاه کنم... این که چیزهایی نادرست وجود دارند و این که حق همیشه به حق دار نمی رسد امری بدیهی است. اما سلسه مبارزات، و تلاش های ما برای آگاه تر شدن و آگاهی دادن به دیگران مسیر است، مسیری که خود هدف، و بزرگ و متعالیست.

پروژه سفید می کوشد زنان فارسی زبان از همه اقشار جامعه را در مورد HIV آگاه سازد و با دادن امید و راهکار به زنان مثبت آنان را برای نزدیک شدن به استانداردهای یک زندگی عادی یاری دهد.

و این همان شعریست از فروغ که من دوست دارمش:

من زنده‌ام، بله، مانند زنده‌رود،
که یک روز زنده بود
و از تمام آنچه که در انحصار مردم زنده‌ست
بهره خواهم برد!


هلاله خدامی
مدیر پروژه سفید

پانوشت: خواندن مقاله زنان و HIV

 
یلدا مبارک مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

 
روز جهانی ایدز مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
روز جهانی ایدز
پیامی که به مناسبت روز ایدز در نظر داشتم، چیز دیگری بود. اما دیدن یک عکس که ظاهرا ربطی هم به ایدز ندارد و پیامی که خانم نادیا حوسین نوشته بود نظرم را به کلی تغییر داد. عکسی که حتی نمی دانم عکاسش کیست.

"ما انسانیم، حتی در بدترین شرایط می توانیم با هم ارتباط انسانی برقرار کنیم و شاید همین ارتباط ما را به شرایطی بهتر هدایت کند."


هلاله خدامی
مدیر پروژه سفید
 
یادداشت نخست مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 
بخش عظیمی از دردها و ناکامی های ما حاصل خودخواهی و بی خیالی سهمگینی است که جهان حاضر درگیر آن است. جهانی با محوریت "من" که از هرآنچه موجود استفاده می کند و پسماندش را باز می گرداند. در زمانه آدم هایی که از حقوق فردی و وظایف اجتماعیشان غافلند.
دوست دارم دنیای به هم ریخته ی مان را با کلیدی خاموش کنم، بعد آن چیزهایی که سر جایشان نیستند را به جایشان باز گردانم. سر جا نبودن هایی که بیشتر درگیر کشورهای در حال توسعه و گرفتار تغییر است. دنیا اما پس از تجربه ناکامی خویش از آزادی هایی که بیشتر گسستگی انسان است با اصل خویش تا آزادی که خود نیز حریم دارد به نجابت و اتحاد و خویشتن داری باز خواهد گشت. اگرچه مسیر این بازگشت برای این جهان چشم بسته، نابودی، جنگ، فقر، تنهایی، درد، بیماری های رفتاری جسمی و ناراحتی های روانی است که آدم ها به خودشان یا به دیگری می دهند، اما سر انجام اتفاق خواهد افتاد.
هلاله خدامی
مدیر پروژه سفید
سه شنبه 11 مهر 1391
 
سالروز جهاني ايدز مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

بيش از يك سال از تولد پروژه سفيد مي‌گذرد. در اين مدت با آنكه عدد دست‌هايي كه ياريم دادند زياد نبود اما همان‌ها چنان از جان و دل همراهيم كردند كه هرگز گمان نكردم چيزي هست كه بتواند پروژه سفيد را متوقف كند. The well projectنهاد بسيار موفقي است كه در آغاز اين مسير الهام بخش من بود، اين نهاد تنها در كشور آمريكا فعاليت مي‌كند و در طي اين يك سال همواره در جريان پيشرفت‌هاي پروژه سفيد قرار گرفته بود، در طي مكاتبات چند ماه اخير پروژه سفيد و پيشرفت سريعش را انگيزه‌اي براي ايده‌ي جهاني شدن خويش خواند. پروژه سفيد با همكاري چند دوست جان گرفت اما حالا مي‌رود كه پيام هرچه از دل برآيد لاجرم بر دل نشيند را به جهان برساند.

اكنون در روز جهاني ايدز با يك حساب سر انگشتي مي‌بينم چيزهايي كه پروژه سفيد به زندگيم آورد اميد و عشق به زندگي از آن نوعي بود كه پيشتر تجربه‌اش نكرده بودم، چيزي كه مي خواهم به زنان كشورم بدهم هم همين است...

اگرچه آرزويم جهاني عاري از درد و بيماري است اما پيش از آن رويايي دارم از جهاني كه آدم‌هايش با دردها، بيماري ها و ناكامي‌ها متوقف نمي‌شوند، پيش مي روند، عاشقي مي‌كنند...

هلاله خدامی
مدیر پروژه
 
در روز جهانی ایدز مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

من اعتقاد دارم که باید از جایی آغاز کرد...
حتی اگر نقطه آغازمان کمرنگ باشد و به چشم نیاید، حتی اگر اثرمان با پاک کن حوادث محو شود.

ایدز در روزگار ما تابوی همه گیری است. کمتر کسی است که ترس از ابتلا به ایدز نداشته باشد، اما آن گونه که دریافته ام شاید حقیقت چیز دیگری باشد. ترس ما آدم ها از ایدز، بیماری یا مرگ نیست. ترس ما از آن است که در چنین مسیر سختی تاب نیاوریم، ‌ببازیم و اعتراف کنیم که تنها با ابتلا به یک بیماری دیگر چیزی برای از دست دادن نداریم.
در دنیا و به خصوص در کشورهای جهان سوم تبلیغات با موضوع ایدز با محوریت پیشگیری در جریان هستند اما باید در نظر داشت که با ارائه تمام راه کارهای پیشگیری در هر زمینه ای، در نهایت جمعیتی مبتلا وجود دارند.
پروژه ای که از چند ماه گذشته با عنوان پروژه سفید آغاز کرده ام با هدف امید بخشی و آگاه سازی زنان  فارسی زبان از هر قشر جامعه در روز جهانی ایدز در سال 2010 رونمایی گردید. پیش بردن این پروژه برای من که خود یک زنم و به واسطه آن در جامعه فعلی آسیب پذیر محسوب می شوم، بدون هیچ گونه حمایت مالی و تبلیغاتی کاری دشوار است.
اما بنا بر اعتقاد خود که باید از جایی آغاز کرد این پروژه را به یاری جمعی از دوستانم پی ریزی کرده ام.
کمترین مساعدت هر ایرانی برای بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی این زنان و آگاه سازی افراد سلامت جامعه شناساندن این پروژه به دیگران است. با فرستادن این پیام به دوستان یا ذکر آن در وب لاگ و یا قرار دادن لینک ما در وب سایت خود دست یاریمان را بفشارید.

هلاله خدامی
www.thewhiteproject.ir
 
نوروز 1390 مبارك مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

 


---------